BMT Təhlükəsizlik Şurası Konqo Demokratik Respublikasında (DRC) vəziyyətin inkişafı ilə əlaqədar yenidən fövqəladə iclas keçirəcək, o, yanvarın 28-də keçiriləcək. Bu barədə jurnalistlərə Əlcəzairin dünya təşkilatı yanında daimi nümayəndəliyi məlumat verib.
“Yanvarın 28-də saat 15:00-da ( Bakı vaxtı ilə 23:00) BMT Təhlükəsizlik Şurasının KDR üzrə fövqəladə iclası keçiriləcək”, – diplomatik nümayəndəlik qeyd edib.
Əlcəzair yanvar ayında Təhlükəsizlik Şurasının sədri vəzifəsini icra edəcək. Bu, üç gün ərzində BMT Təhlükəsizlik Şurasının bu məsələ ilə bağlı ikinci iclası olacaq. Bundan əvvəlki görüş yanvarın 26-da baş tutub.
Son üç həftədə 23 Mart Hərəkatının (M23) üsyançıları DRC-nin şərqindəki Qoma şəhərinə qarşı yeni hücuma başlayıb. Onların irəli dəstələri bu qəsəbədən 20 km aralıda yerləşir. Qomada elektrik yoxdur, su yoxdur, mobil rabitə yoxdur, ərzaq və ilkin tələbat mallarının çatdırılması yolları bağlanıb. Şəhərdə 2 milyon insan yaşayır. (Tass)