Koreya Respublikasında fitnə şübhəsi ilə hərbi vəziyyət hadisələri ilə bağlı parlament araşdırması başlayıb. Yonhap agentliyinin məlumatına görə , icra hakimiyyətləri və hərbi strukturlar yoxlamaya məruz qalacaq.
Milli Məclis plenar səsvermədə müvafiq planı təsdiqləyib, 191 deputat dəstək verib, 71 nəfər isə bitərəf qalıb. Yoxlama fevralın 13-dək 45 gün davam edəcək. Xüsusi komitəyə 18 nəfər daxil olacaq: müxalifətdəki Toburo partiyasından 10 deputat, hakim Vətəndaş Qüvvəsindən 7 deputat və daha bir partiyasız üzv.
Parlamentarilər hökumətin hərbi vəziyyətin elan edilməsindən əvvəl keçirilən iclasında qanuna əməl edilib-edilmədiyini, hərbi vəziyyətin ləğvi ilə bağlı səsverməni pozmaq üçün Milli Assambleyaya polis və hərbçilərin göndərilib-göndərilməyəcəyini yoxlayacaqlar.
Prezident Aparatı, dövlət başçısının təhlükəsizliyi, Baş Nazirin Aparatı, Baş Prokurorluq, Daxili İşlər və Ədliyyə nazirlikləri, polis, Milli Kəşfiyyat Xidməti, Müdafiə Nazirliyi və hərbi əks-kəşfiyyat komandanlığıdır. yoxlamaya məruz qalır.